Rodzina zastępcza to instytucja, która ma zapewnić nieletniemu opiekę, w przypadku kiedy ten jest pozbawiony całościowo bądź też częściowo opieki. Rodzice zastępcza kierują się dobrem dziecka, ponadto szanują jego prawa.
Jakie warunki należy spełnić, by móc zostać rodziną zastępczą?
Po pierwsze, należy podkreślić, że rodzina zastępcza dzieli się na kilka kategorii: spokrewniona, niezawodowa, zawodowa, specjalistyczna. W każdej z tych kategorii liczyć można na szereg udogodnień, ulg, pomocy dla dzieci. Pomocą która z pewnością przysługuje jest pomoc specjalistyczna a także ulgi dla dzieci. Rodzina zastępcza zawodowa zwykle przyjmuje dwoje bądź troje dzieci, w wyjątkowych sytuacjach, kiedy jest rodzeństwo, wtedy może przyjąć maksymalnie czwórkę dzieci. W rodzinie zastępczej zawodowej możemy mówić o zawodzie, gdyż jeden z rodziców rezygnuje z pracy na etat, by poświęcić się wychowawstwu. Rodzina zastępcza zawodowa specjalistyczna jest modelem, gdzie jeden z rodziców rezygnuje z pracy zawodowej, by poświęcić się wychowaniu dziecka, które wymaga specjalnej pomocy, ze względu na niepełnosprawność fizyczną bądź też umysłową.
Czym jest pogotowie rodzinne?
Pogotowie rodzinne stanowi formę rodziny zastępczej, jednakże małoletni przebywają tutaj zaledwie przez kilka miesięcy. Do pogotowia rodzinnego przybywają dzieci z interwencji w domu rodzinnym jak też przywożone z porodówek. Pogotowie rodzinne ma na celu okazanie wsparcia dziecku, w chwili rozłąki z rodzicem, diagnozuje ponadto dziecko u lekarzy specjalistów.