Poradniki

Współczesny model rodziny

Współczesny model rodziny

Obecny wygląd rodziny, znacznie różni się od tego który był nam znany jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dawniej, czymś całkowicie normalnym była rola mężczyzny jako osoby pracującej, stanowiącej główne źródło utrzymania gospodarstwa domowego. Rola kobiety, sprowadzała się natomiast do zajmowania się dziećmi oraz domem. Wiele jednak od tamtego czasu się zmieniło.

Współczesny model rodziny

Obecnie, dużo rzadziej mamy do czynienia z sytuacją gdzie kobieta jest zależna finansowo od swojego partnera. Jest to związane z rewolucją obyczajową i emancypacją kobiet. Współczesny model rodziny określa się często jako rodzinę partnerską. W skrócie sprowadza się to do tego, że obydwoje z partnerów podejmują pracę zarobkową i skupiają się na rozwijaniu swojej kariery. Ciężko nie wspomnieć również ze zmianą warunków ekonomicznych. Do utrzymania gospodarstwa domowego w dzisiejszych czasach najczęściej konieczne jest podejmowanie pracy przez obydwu partnerów.

W takim modelu, gdzie jeden z rodziców nie jest w stanie poświęcić się stuprocentowo wychowaniu dziecka, dużą rolę odgrywają przedszkola czy pomoc ze strony babci czy dziadków, którzy niejednokrotnie sprawują opiekę nad pociechami, kiedy rodzicom zwyczajnie na to brakuje czasu.

Rodzina patchworkowa

To również jeden z coraz bardziej popularnych modelów rodziny. Mamy z nim do czynienia kiedy dwoje partnerów, z których przynajmniej jedno doświadczyło rozwodu, bądź śmierci poprzedniego partnera i posiada dzieci z poprzedniego związku, decyduje się na założenie nowej rodziny. Z tego względu bywa też często nazywana rodziną zrekonstruowaną.

Podobne artykuły