Poradniki

Imię dla dziecka – modnie czy tradycyjnie?

Imię dla dziecka - modnie czy tradycyjnie?

Po pierwszej radości rodziny przychodzi czas poważnych decyzji. Wybór imienia dla dziecka to coś, co może przysporzyć kłopotów – zwłaszcza, gdy ojciec i matka mają odmienne zdania i inspiracje odnośnie imienia dla potomka. Czym warto się kierować przy takim wyborze?

Imiona naszych czasów

Istnieje kilka imion, które uchodzą za klasyczne i ponadczasowe – Kasia, Basia czy Tomek. Szukając imienia, rodzina powinna przejrzeć katalogi imion nie tylko po to, by poznać nowe opcje, ale i by przypomnieć sobie warianty, które kiedyś były znane, ale z braku osób o danym imieniu w otoczeniu określone imię wypadło z pamięci. Szukając imion modnych łatwo znaleźć zestawienia najpopularniejszych imion danego roku czy dekady. Może ciekawą opcją będzie nadanie dziecku imienia po pradziadku czy prababci, albo przyjacielu, który był ważną częścią życia rodzica?

W pogoni za oryginalnością

Obecnie wiele rodzin szuka sposobu na wyróżnienie swojej pociechy. W tym celu dążą do nadania mu jak najbardziej oryginalnego, wyjątkowego imienia. Takie działanie może ograniczać się do poszukiwania standardowego imienia, ale o określonym znaczeniu. Bardziej zaawansowane sposoby obejmują poszukiwanie imion zagranicznych, nietypowo brzmiących, albo przekształcanie słów zaczerpniętych z innego języka w formę imienia. W pogoni za oryginalnością rodzina powinna zachować ostrożność. Imię podobające się rodzicom niekoniecznie spodoba się dziecku, a przecież to ono ma je nosić do końca życia. Duża oryginalność może skutkować problemami w szkole i docinkami ze strony rówieśników, dlatego trzeba mieć na uwadze, że zdrowy rozsądek jest najlepszym doradcą.

Podobne artykuły