Poradniki Zdrowie

Czy rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Czy rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Temat z, którym przyszło nam się obecnie zmierzyć jest ciężki do ogarnięcia dla wszystkich. Wiele osób odczuwa strach, lęk i niepewność o to co się stanie dalej. Czy świat jest zagrożony III Wojną Światową, czy Ukraina zdoła pokonać Rosję? W tym wszystkim nie można zapominać o dzieciach, które może nie do końca rozumieją całą sytuację, ale doskonale czują, że coś się dzieje.

Czy rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Coraz więcej rodziców zadaje sobie pytanie czy rozmawiać z dziećmi o wojnie i czy warto poruszać w ogóle ten temat. Czy lepiej nie obarczać dzieci tym ciężarem. Psychologowie i terapeuci zgodnie uważają, że powinno się rozmawiać z dziećmi o obecnych wydarzeniach. To od rodziców dziecko powinno dowiedzieć się najważniejszych informacji, dostosowanych do jego wieku na temat obecnego konfliktu. Jeśli te informacje zostaną przekazane w przystępny sposób. Uspokoi to dziecko i sprawi, że będzie czuło się bezpieczne.

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

Przede wszystkim należy znaleźć dogodny czas na taką rozmowę, przeprowadzić ją w spokojnych warunkach domowych. Pozwolić dziecku zadawać pytania i odpowiadać na nie zgodnie z prawdą dostosowaną do wrażliwości dziecka. Przede wszystkim trzeba zapewnić dziecko, że trwający konflikt jest sprawą dorosłych i to dorośli muszą sobie z nim poradzić. To sprawi, że zostanie z dziecka ściągnięty ciężar odpowiedzialności, który może odczuwać. Warto też zapewnić je o bezpieczeństwie i możliwości przyjścia w każdym momencie i opowiedzenia o tym co czuje.

To głównie w rodzinie dziecko powinno znaleźć oparcie i zrozumienie swoich obaw i lęków.

Podobne artykuły