Wraz ze wzrostem ekologicznej świadomości, zmianom ulega coraz więcej produktów codziennego użytku. Trendy takie jak zero waste, zdobywające coraz większe grono zwolenników, objęły swoimi postulatami również rynek kosmetyków. Dotyczy to między innymi szamponów. Tradycyjne, choć bardzo różnorodne, sprzedawane w atrakcyjnej szacie graficznej czy eleganckich butelkach, otrzymały wreszcie alternatywę, zdecydowanie bardziej przyjazną środowisku. Jest nią ich wariant w kostce, przypominającej zwykłe mydło.
Zalety stosowania szamponu w kostce
Przede wszystkim forma, w której występuje, pozwala zmniejszyć ilość plastiku potrzebnego, by wyprodukować jeden produkt- a właściwie eliminuje go, bo takie szampony zwykle sprzedawane są w tekturowych lub metalowych opakowaniach- są więc albo wielorazowe, albo łatwe do recyklingu. Korzystne dla środowiska jest również to, że szampon w kostce jest wydajniejszy niż ten dozowany z plastikowej butelki. Jedna kostka wystarcza, w zależności od częstości stosowania, na 2-3 miesiące, a w dodatku zużyć można całą kostkę, w odróżnieniu od resztek szamponu, które pozostają w butelce. Pozostając jeszcze przy kwestii opakowania, kostka jest wygodniejsza pod tym względem, że zajmuje mniej miejsca np. w kosmetyczce, czy szafce.
Obecnie, szampony w kostce dostępne są w większości drogerii i supermarketów, choć istnieje też szeroki wybór mniej konwencjonalnych źródeł jak np. sklepy z rzemieślniczym mydłem, czy oferujące naturalne kosmetyki. Ich liczba i różnorodność cały czas rośnie w związku z tym, że coraz więcej firm decyduje się na krok w stronę ekologicznego podejścia. W związku z tym, do wyboru jest coraz szersza gama zapachów i możliwe jest wybieranie składów najbardziej odpowiadającym naszym potrzebom. Warto jednak zwrócić uwagę, że w odróżnieniu do większości butelkowanych szamponów, duża część kostek nie zawiera w swoim składzie tzw. złych detergentów, czyli SLS (Sodium Lauryl Sulfate), wysuszających skórę głowy. Większość producentów szamponów w kostce chwali się stosowaniem bardziej naturalnych i przyjaznych pH skóry głowy substancji np. SCI (Sodium Cocoyl Isethionate). Stosowanie go może więc pomóc w przypadku problemów ze skórą lub włosami, ich przesuszaniem, swędzeniem lub po prostu wrażliwością na silne detergenty. Inną zaletą tego rodzaju kosmetyku jest to, że większość z nich wyprodukowana została przy wykorzystaniu wegańskich produktów oraz pod hasłem: cruelty free, co oznacza, że nie były one testowane na zwierzętach.
Jak używać szamponu w kostce?
Jego stosowanie nie różni się od tego znanego ze zwykłego mydła. Istnieje kilka możliwości wydajnego korzystania z takiego szamponu. Najprostszym rozwiązaniem jest masaż skóry głowy z użyciem kostki – szampon świetnie się pieni i łatwo rozprowadza na włosach. Można również zwilżyć kostkę w dłoniach i w ten sposób wyprodukować odpowiednią ilość piany do mycia włosów. Można również rozpuścić odrobinę szamponu w wodzie i do mycia używać powstałej w ten sposób „mikstury”. Ważne, aby zachować jak największą wydajność szamponu. W tym celu kostkę należy trzymać w suchych warunkach, bo jak każda kostka mydła będzie się rozpuszczać. Nie jest to jednak zbyt skomplikowane działanie – wystarczy mydelniczka lub ociekacz do mydła.
Podsumowując, szampon w kostce to nie tylko dobre rozwiązanie dla osób, które troszczą się o środowisko, ale również dla tych, którzy poszukują odpowiednich środków do pielęgnacji wymagających włosów lub problematycznej skóry głowy.