Zdrowie

Co powinien zawierać komplet badań wzroku?

problem ze wzrokiem

Badanie wzroku ma na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w obrębie tego narządu. Na oczy niekorzystnie wpływają czynniki zewnętrzne, które mogą powodować różne choroby. Regularne badania okulistyczne są bardzo ważne, ponieważ właściwa diagnoza może utrzymać dobry wzrok. Dowiedz się, które badania warto wykonywać regularnie, aby cieszyć się latami doskonałą jakością widzenia.

Podstawowe badania wzroku

Zanim twój lekarz rozpocznie podstawowe badanie wzroku, przeprowadzi dokładną historię medyczną. Wypytuje pacjentów o wszystkie niepokojące objawy, które skłaniają go do umówienia się na wizytę. Zbierz informacje o przebytych chorobach, operacjach, urazach oczu, a także informacje o chorobach oczu zdiagnozowanych u najbliższych członków rodziny pacjenta. Okulista przeprowadza kontrolę wzroku. W tym celu użyje wykresu Snellena z postaciami o różnych rozmiarach. Wzrok jest badany w każdym oku z osobna, dlatego lekarz poprosi o zakrycie jednego oka podczas badania. Następnie oceni widzenie kolorów za pomocą specjalnych tablic oznaczonych różnymi odcieniami kolorów. Podczas badania pacjent również używa tylko jednego oka, a drugie zasłania dłonią.

Dodatkowe badania wzroku – kiedy warto je wykonać?

Osoby w wieku od 18 do 40 lat, które nie mają zdiagnozowanej choroby ani wady wzroku, powinny badać wzrok co najmniej raz na dwa lata. Osoby powyżej 40 roku życia z istniejącymi wcześniej wadami wzroku powinny poddawać się corocznym badaniom kontrolnym. Jednak obejście tych zasad jest zwykle zalecane przez eksperta podczas poprzedniej wizyty. Jeśli jednak w tym czasie pogorszy nam się wzrok lub nasilą się inne niepokojące objawy, wówczas należy skontaktować się ze specjalistą przed przewidywanym terminem ostatniej wizyty. Częstsze niż zwykle badania okulistyczne są szczególnie zalecane dla osób, u których zdiagnozowano duże lub rozszerzające się wady wzroku. Pacjentów można również diagnozować za pomocą skomputeryzowanego refraktometru. Refrakcja to zdolność oka do przystosowania się do widzenia bliskich i dalekich obiektów. To urządzenie wykrywa wady wzroku, ale wyniki badań mogą być niewiarygodne bez powyższej diagnozy. Lekarze najpierw oceniają przód oka bez pomocy instrumentów, a następnie używają lampy szczelinowej. Pacjent układa podbródek i czoło w wyznaczonym miejscu i patrzy prosto przed siebie. Lampa szczelinowa pozwala okulistom wykryć: odwarstwienie siatkówki i uszkodzenie rogówki.

Regularne badania wzroku są bardzo ważne, ponieważ mogą wykryć wady i poważniejsze choroby oczu. Wczesna diagnoza pozwala skutecznie zahamować ich rozwój, a tym samym poprawić jakość widzenia. Jeśli pacjent jest bezobjawowy, podstawowe badania okulistyczne należy wykonywać co 2-3 lata. Jeśli konieczna jest dalsza diagnostyka, okulista zleci wykonanie bardziej szczegółowych rozszerzonych badań w celu postawienia trafnej diagnozy.

Podobne artykuły